Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Nadzieja na zakończeniestrajku

19 czerwca 1998 | Gazeta | PA PR MM

PKP

Dziś maszyniści zadecydują, czy wrócić do pracy

Nadzieja na zakończeniestrajku

Nie jeździła połowa pociągów pasażerskich i dwie trzecie towarowych. Maszyniści zaostrzyli protest i rozpoczęli strajk okupacyjny w lokomotywowniach. Jednak po długich negocjacjach wszystkich central związkowych działających na PKP pojawiła się nadzieja na zakończenie protestu.

Na początku negocjacje grzęzły w sporach proceduralnych. Najpierw rząd ogłosił, że będzie rozmawiał, ale ze wszystkimi centralami związkowymi, nie tylko ze strajkującymi maszynistami. Związek Zawodowy Maszynistów zgodził się na to, lecz zażądał, żeby inne związki podpisały się pod ich postulatami. Na to nie chciały się zgodzić pozostałe centrale: "nie będziemy podpisywali żadnych lojalek". Przez chwilę wydawało się, że rokowania zakończą się fiaskiem. Minister transportu Eugeniusz Morawski pytany przez "Rz", jak długo może jeszcze trwać strajk, powiedział: "Raczej dni niż godziny". Jednak w końcu maszyniści zgodzili się rozmawiać bez żadnych wstępnych warunków.

Ruch rządu

Jeszcze przez właściwymi rokowaniami zarząd PKP podwyższył też stawki za nadgodziny dla pracujących maszynistów -- płacą im nie o 100 procent, jak mówi Kodeks Pracy, ale o 200 procent więcej. Kolejna decyzja zarządu to...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1417

Spis treści
Zamów abonament