Kontrowersje wokół opłaty dodatkowej
PKP
Uprawnienia do bezpłatnych lub ulgowych przejazdów
Kontrowersje wokół opłaty dodatkowej
M AREK RADWAńSKI
Ustawa z 20 czerwca 1992 r. o uprawnieniach do bezpłatnych i ulgowych przejazdów środkami publicznego transportu zbiorowego (Dz. U. nr 54, poz. 254 ze zm. ) w art. 2--5 określa grupy osób, którym przysługuje uprawnienie do bezpłatnych i ulgowych przejazdów. Muszą one spełniać określone warunki, takie jak wiek, status, wykonywanie czynności służbowych, pełniona funkcja, i nwalidztwo itp. Nie ma wśród nich obowiązku posiadania jakichkolwiek dokumentów podczas kontroli dokonywanej przez przewoźnika lub osobę przez niego upoważnioną.
Na podstawie upoważnienia z art. 6 ustawy minister transportu i gospodarki morskiej wydał rozporządzenie z 23 grudnia 1992 r. określające rodzaje dokumentów poświadczających uprawnienia do korzystania z bezpłatnych iulgowych przejazdów środkami publicznego transportu zbiorowego (Dz. U. nr 101, poz. 516 ze zm. ), a minister spraw wewnętrznych w porozumieniu z ministrem obrony narodowej oraz transportu i gospodarki morskiej -- zarządzenie z 12 marca 1993 r. określające rodzaje tych dokumentów w odniesieniu do policjantów, funkcjonariuszy Straży Granicznej, funkcjonariuszy celnych oraz żołnierzy wojskowych organów porządkowych...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta