Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

NATO i obrona narodowa

19 czerwca 1998 | Publicystyka, Opinie | RS

WOJSKO

O potrzebie stworzenia systemu obrony terytorialnej

NATO i obrona narodowa

ROMUALD SZEREMIETIEW

Członkostwo w NATO jest ważnym i zasadniczym elementem strategii bezpieczeństwa narodowego Polski. Kształt narodowego systemu obrony Polski, możliwości obronne oraz siła jej armii mają znaczenie nie tylko dla nas, ale także dla całego NATO.

Celem Ministerstwa Obrony Narodowej i dowództw rodzajów sił zbrojnych RP powinno być stworzenie właściwego systemu wojskowego dla zapewnienia trwałej i skutecznej obrony narodowej obejmującej zdolność do pełnej realizacji zobowiązań przyjętych w NATO.

Środki obrony

Jako naiwne można określić poglądy, że sojusz ma obowiązek zapewnienia Polsce trwałego bezpieczeństwa. Taka postawa oznaczałaby, że chcemy być "konsumentem", a nie twórcą wspólnego bezpieczeństwa. Innym nieporozumieniem jest oczekiwanie, że sojusz określi, jak siły zbrojne RP mają przygotować się do obrony własnych granic, aby dać czas sojuszowi na skuteczne uruchomienie sił wrazie konieczności wykonania art. 5 traktatu waszyngtońskiego.

Polska, tak jak inne państwa członkowskie, sama określa swoje zobowiązania sojusznicze. Mając tego świadomość, władze RP powinny określić kształt i charakter własnego systemu obronnego. W NATO bowiem nikomu nie przyjdzie do głowy, aby...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1417

Spis treści
Zamów abonament