Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Informacje

26 czerwca 1998 | Świat | SW

Informacje

SYLWESTER

WALCZAK

z nowego jorku

Kiedy przeczytałem w jednej z manhattańskich gazetek o rosnących wpływachkomunistów w stolicy światowego kapitalizmu, pomyślałem, że to żart. -- Komuniści? Niewielu ich zostało. Garstka emerytów, która przychodzi czasami na nasze wiece -- powiedziała mi Afruz, młoda działaczka Międzynarodowej Organizacji Socjalistów, wydającej w Chicago dwutygodnik "Socialist Worker". -- To oni w ogóle jeszcze istnieją? -- zdziwiła się znajoma pisarka, związana z kręgami lewicujących nowojorskich intelektualistów. Wszystkim, których pytałem, wydawało się, że partia komunistyczna dawno przeszła do lamusa historii, razem ze Związkiem Radzieckim, Układem Warszawskim, Leonidem Breżniewem i Jurijem Andropowem.

"Manifest Komunistyczny" w Internecie

-- Przeżywamy eksplozję -- mówi John Bachtell, szef CPUS w stanie Nowy Jork. -- Nasza partia rozwija się dziś najszybciej od lat trzydziestych, kiedy była partią masową. Wstępuje do niej 150 osób tygodniowo. Jest to dla nas poważne wyzwanie, na które nie byliśmy przygotowani -- kręci głową Bachtell.

-- Ilu ich dokładnie jest? -- pytam. -- Około 20 tysięcy, ale trudno to ocenić -- odpowiada. -- Niektórzy wciąż boją się przyznać do...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1423

Spis treści
Zamów abonament