Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Milczenie może być zgodą

26 czerwca 1998 | Gazeta | RS

OBROT GOSPODARCZY

Oferta zawarcia umowy

Milczenie może być zgodą

RYSZARD SADLIK

Kwestią budzącą kontrowersje w praktyce obrotu gospodarczego jest możliwość skutecznego zawarcia umowy pomimo milczeniastrony, której złożono propozycję jej zawarcia.

Wśród przewidzianych w kodeksie cywilnym różnych sposobów zawierania umów (oferta, przetarg, rokowania) , zasadą jest, że umowa zostaje zawarta przez złożenie przez obie strony zgodnych oświadczeń woli. Przez oświadczenie woli, zgodnie z art. 60 k. c. , należy rozumieć każde zachowanie danej osoby ujawniające, w sposób dostateczny, jej wolę.

Jednakże milczenie kontrahenta tylko wyjątkowo może być traktowane jako znak wyrażający wolę, czyli oświadczenie woli mające na celu zawarcie danej umowy.

Najwięcej problemów wywołuje w praktyce, zwłaszcza handlowej, kwestia tzw. milczącego przyjęcia oferty. Pod pojęciem oferty, zgodnie z definicją przyjętą w k. c. , należy rozumieć stanowczą propozycję zawarcia umowy, na którą muszą składać się, co najmniej, istotne postanowienia przyszłej umowy, takie jak np. : przedmiot umowy, jego cena, termin wykonania. Ponadto oferta powinna w zasadzie zawierać także termin w ciągu, które oferent jest związany swoją ofertą, (wyjątki zawiera art. 66 § 2 i art. 69 k. c. ). ...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1423

Spis treści
Zamów abonament