Dostęp do sądu
Założenia reformy wymiaru sprawiedliwości
Dostęp do sądu
IRENA KAMIŃSKA
Sądownictwo stoi w obliczu reformy strukturalnej. Związane są z nią ogromne oczekiwania społeczne, które jednak mogą nie zostać spełnione, jeżeli przy tej okazji nie usunie się głównych przyczyn marazmu.
Z założeń reformy przygotowanych przez Ministerstwo Sprawiedliwości wynika, że struktura organizacyjna sądownictwa powinna po reformie spełniać m. in. kryterium zwiększonej dostępności sądu dla obywateli. Dostępność przy tym rozumiana jest zarówno jako fizyczna bliskość siedziby sądu, jak i możliwość spełnienia oczekiwania, i ż sprawy sądowe będą rozpatrywane w rozsądnych terminach. Przewiduje się powstanie około czterystu wydziałów grodzkich sądów rejonowych, chodzi bowiem o stworzenie gęstej sieci sądów najniższego szczebla powołanych do rozpoznawania spraw drobnych. Realizacja tej idei wymaga zarówno zaplecza kadrowego, jak i technicznego, czyli pomieszczeń biurowych. Zakłada się, że około 60--80 wydziałów grodzkich będzie umieszczonych w siedzibach znoszonych (najmniejszych) sądów rejonowych....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta