Między obrońcą a klientem
Wynagrodzenie adwokackie
Między obrońcą a klientem
WOJCIECH WOJCIECHOWSKI
15 września 1997 r. nabrały mocy o bowiązującej znowelizowane przepisy ustawy -- Prawo o adwokaturze (dalej: p. o. a. ). Wynikiem nowelizacji stało się wprowadzenie częściowo odmiennych od obowiązujących poprzednio zasad ustalania wysokości o płat za czynności adwokackie.
Zmiany w p. o. a. polegają na tym, że przed ich wprowadzeniem nie istniała możliwość zawarcia między adwokatem a klientem umowy o honorarium za występowanie w charakterze pełnomocnika procesowego, obok którego adwokat otrzymywałby koszty zastępstwa procesowego, zasądzane dla niego przez sąd.
Regulujący zagadnienie opłat za czynności adwokackie art. 16 p. o. a. składa się z trzech ustępów, których treść pozwala na ustalenie, kto, w jakich okolicznościach i w jaki sposób jest uprawniony do określenia wysokości wspomnianych opłat.
Zgodnie z art. 16 ust. 1 opłaty za czynności adwokackie ustala umowa z klientem. Po zapoznaniu się z tym przepisem pojawiają się wątpliwości interpretacyjne. Jeśli bowiem stanowi...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta