Węgierskie wahadło
ANALIZA
Węgierskie wahadło
BELA K. KIRALY
Poczynając od roku 1989 na W ęgrzech odbyły się trzykrotnie wybory powszechne. W szystkie były wolne, uczciwe inie sfałszowane, mimo że odbywały się na podstawie ustawy przyjętej przez ostatni komunistyczny parlament.
Viktor Orban, przywódca Fideszu (Związku Młodych Demokratów) -- niespodziewanych zwycięzców majowych wyborów parlamentarnych -- został w wieku 34 lat najmłodszym w historii W ęgier premierem. W minionym dziesięcioleciu Orban, lider ruchu studenckiego, który po raz pierwszy pojawił się na scenie politycznej podczas pogrzebu Imre Nagya w czerwcu 1989 roku, twardo domagając się wycofania wojsk radzieckich z Węgier, przekształcił Fidesz, składający się zluźnych grupek liberalnych intelektualistów, w zdyscyplinowaną (ibardziej konserwatywną) partię. Jednakże zwycięstwo Fideszu nie należy wyłącznie do Orbana lub jego partii. W szystko wskazuje na to, że polityka węgierska zmierza w kierunku stabilnego systemu dwupartyjnego bądź bloków partyjnych.
Nie sposób było przewidzieć takiego obrotu rzeczy. W pierwszych postkomunistycznych wyborach w 1990 roku W ęgrzy okazali brak zaufania do rządu -- do wszystkich rządów. Nie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta