Gazowy boom na pięciu kontynentach
ENERGETYKA
Budowę pierwszego na Bałtyku Terminalu LNG planuje Port Gdański
Gazowy boom na pięciu kontynentach
KRYSTYNA FOROWICZ
Handel gazem, paliwem i surowcem oraz związane z nim nowe techniki i technologie nabierają wświecie rozmachu. Wielkie pieniądze, 300-metrowe statki do przewozu gazu skroplonego oraz grube rury o wielkich przekrojach biegnące tysiącami kilometrów, przesył, tranzyt, pomiar i magazynowanie. Wielka polityka i wielka odpowiedzialność
A wszystko zaczęło się od "wiecznego płomyka", który wydobywał się zziemi, astarożytni przypisywali mu siłę boską. Historia gazu ziemnego skroplonego datuje się od 1917 r. , kiedy zbudowano w Wirginii (USA) pierwszą instalację przemysłową, aw 1959 r. pierwszy ładunek na "Methane Pioneer" wyruszył z Luizjany w USA przez Atlantyk do Anglii.
Po morzach ioceanach pływa 92 statków zgazem ziemnym skroplonym. Odbyły dotychczas 23 tys. rejsów. Wstoczniach budowane są następne 22 metanowce. Na świecie funkcjonuje 8 terminali wysyłkowych przy instalacjach do skraplania gazu, zczego 3 w Afryce, ipo jednym -- w Indonezji, Australii, Malezji, Brunei ina Alasce. Mamy 27 terminali odbiorczych: w Japonii 11, w Europie 9 (10. na ukończeniu w Grecji) , 4 w USA oraz po jednym w Korei Płd. ina Tajwanie.
W artość obrotów handlowych LNG...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta