Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Informacje

07 lipca 1998 | Prawo | MA

STRASBURG

Informacje

Interes dziecka

Ingerencja wżycie rodzinne

MAREK ANTONI NOWICKI

Zakończona 30 czerwca w Strasburgu sesja Europejskiego Trybunału Praw Człowieka miała wymiar historyczny. Odbyły się ostatnie rozprawy. Trybunał 1 listopada tego roku po w ielu latach działalności ustąpi miejsca nowemu.

W arto przypomnieć, że do pierwszej rozprawy w Strasburgu doszło 3 i 4 października 1960 r. w sprawie Lawless przeciwko Irlandii, dotyczącej pozbawienia wolności w specjalnym ośrodku internowania;, w ostatniej, 29 czerwca Aytekin przeciwko Turcji, chodziło o zastrzelenie przez siły bezpieczeństwa. Delegatem Europejskiej Komisji Praw Człowieka na ostatniej rozprawie był Szwed Hans Danelius. Przemawiali z tej okazji prezes Trybunału Rudolf Bernhardt i prezes Komisji Stefan Trechsel.

24 i 25 czerwca odbyły się dwie rozprawy, po raz ostatni z moim udziałem jako delegata Komisji:

* Soderback przeciwko Szwecji (adopcja bez zgody biologicznego ojca -- art. 8 konwencji) , * Assenov i inni przeciwko Bułgarii (m. in. pobicie przez policję, brak możliwości postawienia aresztowanego przed sędzią -- m. in. art. 3 i art. 5 ust. 3) .

Trybunał wydał dziewięć orzeczeń, z których siedem omówiliśmy we wczorajszym wydaniu "Rz", natomiast dziś piszemy o dwóch kolejnych.

...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1432

Spis treści
Zamów abonament