Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Sposoby na zatory

07 lipca 1998 | Prawo | AM

DYSKUSJA

Księgi wieczyste

Sposoby na zatory

ANDRZEJ W. MAł ACHOWSKI

Przewlekły tok postępowania wsądach wieczystoksięgowych wwielu rejonach kraju, szczególnie wdużych ośrodkach miejskich, jest jednym znajpoważniejszych utrudnień wobrocie cywilnoprawnym. Wsądach są bardzo duże zaległości i ciągle rosną. WWarszawie na założenie księgi wieczystej czeka się średnio trzynaście miesięcy. Uzyskanie wypisu zksięgi to zkolei trzy, anawet cztery miesiąceczekania. Tyle samo trwa wpisywanie do ksiąg różnych wniosków zawartych waktach notarialnych.

Czas oczekiwania zależy od rodzaju sprawy. Najkrócej, bo tylko trzy, cztery miesiące, czeka się na założenie księgi na mieszkanie wykupione od gminy. Mieszkania te nim trafią do sprzedaży, mają bardzo precyzyjnie ustalony stan prawny, więc ipostępowanie wieczystoksięgowe jest stosunkowo proste. Jednak wielkość obrotu, a przede wszystkim skomplikowany stan prawny nieruchomości w Warszawie powoduje, że postępowanie w ieczystoksięgowe jest wponad połowie wszystkich składanych wsądzie wniosków skomplikowane ipracochłonne. Konieczne jest sięganie do ksiąg archiwalnych, ato zkolei wymaga szczególnej umiejętności czytania zawartych w nich wpisów. W takich wypadkach realizacja wniosków trwa często ponad dwa lata. Co prawda ostatnio zaległości rosną wolniej niż w...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1432

Spis treści
Zamów abonament