Granice swobody wypowiedzi
Niezawisłość ibezstronność sądu
Granice swobody wypowiedzi
Cenna dla wszystkich swoboda wypowiedzi ma szczególne znaczenie dla partii politycznych i i ch działaczy. Ingerencja w swobodę wypowiedzi polityka z partii opozycyjnej wymaga jak najściślejszej kontroli Trybunału. Prewencyjny charakter takiej ingerencji sam w sobie rodzi problemy na tle art. 10. Przy ocenie uzasadnionych wątpliwości oskarżonego co do niezawisłości i bezstronności sądu istotne znaczenie ma to, że w sprawie osoby cywilnej orzeka sąd składający się, choćby tylko częściowo, z przedstawicieli sił zbrojnych.
Ibrahim Incal był członkiem zarządu komitetu Ludowej Partii Pracy w Izmirze (HEP) . Partia ta była reprezentowana w parlamencie, rozwiązał ją w lipcu 1993 r. Trybunał Konstytucyjny. Rok wcześniej jej zarząd podjął decyzję orozkolportowaniu w Izmirze ulotki krytykującej środki podejmowane przez lokalne władze, w szczególności w celu zwalczania drobnego nielegalnego handlu ilikwidacji baraków wokół miasta. Ulotkę "Do wszystkich demokratycznych patriotów" wydrukowano w 10 tys. egzemplarzy. Przewodniczący HEP powiadomił listownie prefekturę Izmiru o decyzji zarządu izwrócił się o zezwolenie na kolportaż ulotki, której kopię załączył. Wniosek przekazano policji bezpieczeństwa, która uznała, że ulotka zawierała separatystyczną propagandę, mogącą...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta