Koncepcja źródeł prawa
ANALIZA
Konstytucja
Koncepcja źródeł prawa
SłAWOMIRA WRONKOWSKA
Radykalna w zamiarze twórców konstytucji reforma systemu źródeł prawa miała dostosować go do wymagań współczesnego, demokratycznego państwa i być remedium na niebezpieczny dla obywatela i utrudniający sprawne funkcjonowanie państwa otwarty system źródeł prawa, ukształtowany pod rządami konstytucji z 1952 r. Przypomnijmy, na czym polega otwarta koncepcja źródeł prawa.
Obowiązująca w Polsce przez kilka dziesięcioleci konstytucja z 22 lipca 1952 r. normowała kwestię źródeł prawa nader lakonicznie. Na jej gruncie ukształtował się iutrwalił pogląd, że nie wyznacza ona wyczerpująco ani form aktów normatywnych, ani podmiotów upoważnionych do tworzenia prawa. Spontanicznie iwsposób nieskrępowany regułami konstytucyjnymi rozszerzał się więc krąg podmiotów tworzących prawo. Przyjęto bowiem, że ustawodawca zwykły może upoważnić do tworzenia prawa także podmioty inne niż wskazane w konstytucji, a akty normatywne mogą przybierać rozmaite formy, nie znane ustawie zasadniczej (np. postanowień, okólników, instrukcji) . Taki właśnie system źródeł prawa nazwano otwartym.
W obec wielości form aktów normatywnych oraz podmiotów je tworzących coraz bardziej niejasne...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta