Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jeszcze raz oprzyjmowaniu poręczeń cywilnych

28 lipca 1998 | Gazeta | JM

Prawo bankowe

Jeszcze raz oprzyjmowaniu poręczeń cywilnych

JAROSłAW MAJEWSKI

Teza, że bankom w ogóle wolno przyjmować poręczenie cywilne na zabezpieczenie swych wierzytelności, dziś szczęśliwie nie budzi już wątpliwości. Nadal jednak nie ma zgody co do tego, czy pod rządami nowego prawa bankowego banki, dochodząc swych roszczeń przeciwko poręczycielom cywilnym, mogą skutecznie korzystać ze szczególnego przywileju, jakim jest uprawnienie do wystawienia bankowego tytułu egzekucyjnego.

Moje stanowisko wtej drugiej kwestii w ywołało polemiczne wypowiedzi J. Dąbrowskiego ("Przyjmowanie poręczeń cywilnych", "Rz" z 27 marca 1998 r. ) oraz M. Tarkowskiego ("Poręczyciel tak jak dłużnik", "Rz" z 10--11 czerwca 1998 r. ). Chodzi osprawę bardzo istotną dla praktyki, pozwalam sobie przeto skorzystać zprawa do repliki.

Przypomnę, że broniłem poglądu ("Rz" z 6 marca 1998 r. ) -- inadal go podtrzymuję -- że de lege lata bankowy tytuł egzekucyjny nie może być podstawą egzekucji przeciwko osobie, która zawarła zbankiem jako poręczyciel umowę poręczenia (zpewnymi wyjątkami, októrych później) . Moi oponenci są zgoła odmiennego zdania. Przeanalizujmy ich argumenty.

Tezę, że bankowy tytuł egzekucyjny może być także dziś bez żadnych ograniczeń wystawiany również przeciwko...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1450

Spis treści
Zamów abonament