Koncepcja źródeł prawa
ANALIZA
Konstytucja
Koncepcja źródeł prawa
SłAWOMIRA WRONKOWSKA
Dostosowywanie polskiego systemu prawa do wymagań nowej konstytucji jest trudne i będzie trwało długo. Dokonuje się dwutorowo: przez działalność prawodawczą oraz wprocesie stosowania prawa.
Prawodawcze działania dostosowujące w znacznym stopniu zaprogramował sam ustrojodawca. Zobowiązał on Radę Ministrów do przygotowania projektów ustaw niezbędnych do stosowania konstytucji (art. 236 ust. 1) oraz uporządkowania aktów normatywnych wydanych przez organa administracji rządowej przed dniem wejścia konstytucji w życie (art. 241 ust. 6) . Rezultatem wykonania przez RM obowiązku wyznaczonego w art. 236 ust. 1 konstytucji iuchwalenia przez parlament przedłożonych mu projektów ustaw miałoby być należyte funkcjonowanie ustawy zasadniczej -- spójność aksjologiczna całego systemu prawa, funkcjonalność rozwiązań prawnych do osiągania konstytucyjnie wyznaczonych celów, brak luk wsystemie. Bez regulacji ustawowych nie jest wszak możliwe np. wykonywanie inicjatywy ustawodawczej przez grupę co najmniej 100. 000 obywateli (art. 118 ust. 2) czy występowanie ze skargą konstytucyjną (art. 79) . Natomiast efektem porządkowania aktów podustawowych ma być dostosowanie ich systemu do konstytucyjnej koncepcji źródeł prawa. W systemie miałyby...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta