Pierwszy urlop w zawodowym życiu
Dr Eugenia Gienieczko, dyrektor Departamentu Prawa Pracy w Ministerstwie Pracy i Polityki Socjalnej
Pierwszy urlop w zawodowym życiu
Nowe przepisy urlopowe obowiązują już z górą półtora roku, jednak sezon wakacyjny unaocznia, że są kłopoty z ich stosowaniem. Ostatnio wiele osób pyta o zasady udzielania urlopu pierwszego w życiu zawodowym pracownika.
Dr Eugenia Gienieczko: Od 1 stycznia 1997 r. nowe są zasady jego udzielania, zgodne z interesem pracowników. Udaje się bowiem w pełni zrealizować zasadę corocznego urlopu. Poprzednie przepisy były z nią na bakier.
Art. 153 kodeksu pracy odróżnia prawo do pierwszego urlopu w życiu zawodowym i do kolejnych. Jego dwa pierwsze paragrafy dotyczą właśnie pierwszego. Ustalają, że jest on podzielony na dwie części. Prawo do pierwszej nabywa się z upływem sześciu miesięcy, ale w połowie wymiaru, który będzie przysługiwał po roku. W pełnym wymiarze ten urlop będzie należał się po roku. Oczywiście, jeżeli pracownik nie skorzystał po przepracowaniu sześciu miesięcy z połowy urlopu, to po roku wykorzystuje cały.
Wielu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta