Europa to telefon dla każdego
Warunek nie do wypełnienia przez Polskę
Europa to telefon dla każdego
UOKiK nakazał zaprzestania praktyk monopolistycznych
/teksty/wydanie_980728/ekonomia_a_1-1.F.gif"> Obowiązująca od 1 lipca dyrektywa stanowi, że każdy mieszkaniec Unii Europejskiej ma prawo domagać się po dostępnej cenie natychmiastowego podłączenia do sieci telefonicznej, swobodnego dostępu do automatów publicznych i książek telefonicznych. Z podobnego przywileju Polacy powinni skorzystać za 3-4 lata, bo nasi negocjatorzy nie wystąpili o zwolnienie z dostosowania się do tego wymogu z dniem przystąpienia Polski do UE. Zdaniem Brukseli, jeśli rząd nadal będzie chronił faktyczny monopol TP SA, wypełnienie przez nasz kraj postanowień dyrektywy jest zupełnie nierealne.
Państwa Unii Europejskiej uważają, że dostęp do sieci telefonicznej (w tym połączeń elektronicznych, Internetu i faksu) to nie przywilej, ale warunek zachowania aktywności zawodowej w powstającym społeczeństwie informacyjnym. Stąd, równocześnie z pełną liberalizacją rynku usług telefonicznych (1 stycznia 1998 r.) ustanowiono pojęcie powszechnych usług telekomunikacyjnych, które z mocy prawa mają być dostępne dla wszystkich.
Od 1995 r. obowiązuje dyrektywa (prawo europejskie) zgodnie z którą, państwa UE muszą zapewnić każdemu wystarczającą liczbę publicznych aparatów...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta