Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Antoni Peretiatkowicz

28 lipca 1998 | Prawo | KP

LEKSYKON PRAWNIKOW POLSKICH

Antoni Peretiatkowicz

Współtwórca w 1919 r. Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, a zwłaszcza jego Wydziału Prawa, był wpolskiej nauce prawa postacią równie wybitną jak skromną. Założył znaczący i dziś na mapie naukowych czasopism prawniczych "Ruch Prawniczy, Ekonomiczny i Socjologiczny", a wlatach 1921--39 był jego redaktorem naczelnym. Był autorem wielu fundamentalnych prac z dziedziny filozofii prawa, teorii państwa i prawa, historii doktryn polityczno-prawnych i prac popularyzacyjnych. A przy tym był wychowawcą i przyjacielem młodzieży prawniczej, której poświęcał cały wolny od zajęć uniwersyteckich i społecznych czas.

Antoni Peretiatkowicz urodził się 13 czerwca 1884 r. w rodzinie ziemiańskiej w majątku Boruchów pod Łuckiem. Słynne gimnazjum w Kamieńcu Podolskim ukończył w 1902 r. , po czym rozpoczął studia prawnicze w Cesarskim Uniwersytecie W arszawskim. Jak wielu innych przyszłych wybitnych uczonych polskich XIX ipierwszej połowy XX w. aktywnie działał w ruchu niepodległościowym ispołecznym. Za udział w demonstracjach w 1905 r. został aresztowany przez władze carskie. Po uwolnieniu zwięzienia, mając zakaz studiowania w W arszawie, przeniósł się na studia do Berlina, anastępnie do Lwowa i Krakowa. Na Wydziale Prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego uzyskał w 1909 r. stopień doktora nauk...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1450

Spis treści
Zamów abonament