Prymas za pozostawieniem papieskiego krzyża
OŚWIĘCIM
Trwa wymiana oświadczeń osymbolach katolickich na żwirowisku
Prymas za pozostawieniem papieskiego krzyża
-- Papieski krzyż ustawiony na terenie żwirowni, obok obozu w Oświęcimiu, powinien zostać na swoim miejscu -- powiedział wczoraj dziennikarzom kardynał Józef Glemp, prymas Polski. W oficjalnym oświadczeniu nie sformułował wprost tego postulatu.
Oświadczenie prymasa było reakcją na przekazaną w środę ambasadorowi RP w Izraelu prośbę dwóch przedstawicieli izraelskiego rządu, by polski rząd i Kościół podjęły kroki wcelu usunięcia pięćdziesięciu nowych krzyży ustawionych na żwirowisku. Jak się dowiedzieliśmy, trwają wstępne konsultacje między przedstawicielami rządu i Kościoła.
Wojciech Adamiecki, ambasador RP w Izraelu, po spotkaniu w środę
zDani Nawe, sekretarzem izraelskiego rządu, i Bobby Brownem, doradcą premiera do spraw diaspory, zaznaczył, że rozmowa miała charakter nieoficjalny inie należy jej traktować jako włączenia się izraelskiego rządu wkonflikt dotyczący krzyży.
W odpowiedzi na izraelską prośbę Centrum Informacyjne Rządu polskiego oświadczyło, iż "konkordat zawarty między Rzecząpospolitą a Stolicą Apostolską opiekę nad katolickimi symbolami religijnymi ceduje na stronę kościelną. Tak więc wydaje się, że rząd RP nie jest właściwym adresatem żądań związanych zmeritum sporu"....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta