Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Czy nowaspółka z o. o. jest sukcesorem

07 sierpnia 1998 | Prawo | GR

Ustawa ozasadachewidencjiiidentyfikacji podatników

Czy nowaspółka z o. o. jest sukcesorem

GRZEGORZ RADOSłAW GONTARZ

Czy w razie połączenia się dwóch spółek z ograniczoną odpowiedzialnością nowa spółka jest sukcesorem jednego z NIP nadanych uprzednio funkcjonującym spółkom czy też jest obowiązana dokonać niezależnego zgłoszenia identyfikacyjnego w celu uzyskania niezależnego NIP?

Taka wątpliwość powstała wzwiązku zwejściem w życie 1 stycznia 1998 r. ustawy z 29 sierpnia 1997 r. -- Ordynacja podatkowa (Dz. U. nr 137, poz. 926, zpóźn. zm. ) irozciągnięciem jej stosowania na wszelkie postępowania prowadzone przez organa podatkowe, wynikające zustawy z 13 października 1995 r. o zasadach ewidencji iidentyfikacji podatników (Dz. U. nr 142, poz. 702; dalej: ustawa o NIP) .

Z art. 93 § 1 ordynacji wynika, iż -- jeżeli odrębne ustawy nie stanowią inaczej -- osoba prawna powstała wwyniku: przekształcenia innej osoby prawnej; połączenia się osób prawnych, wstępuje we wszelkie przewidziane w przepisach prawa podatkowego prawa iobowiązki przekształconej osoby prawnej albo każdej z łączących się osób prawnych.

Podkreślenia wymaga, iż uprawnienie do posługiwania się konkretnym NIP ijednocześnie obowiązek...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1459

Spis treści
Zamów abonament