Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Homo conquistador

07 sierpnia 1998 | Nauka i Technika | KK

Jak ikiedy człowiek zaludniał świat

Homo conquistador

KRZYSZTOF KOWALSKI

" Stworzył tedy Bóg człowieka na wyobrażenie swoje; na wyobrażenie Boże stworzył go: mężczyznę i niewiastę stworzył je. Ibłogosławił im Bóg, i rzekł do nich Bóg: Rozradzajcie się, i rozmnażajcie się, i napełniajcie ziemię: iczyńcie ją sobie poddaną. .. " (Genesis, I: 27-28) . I tak się stało, człowiek opanował planetę. Nauka docieka od co najmniej stulecia, abstrahując od stwórczej praprzyczyny, kiedy i gdzie doszło do tego wydarzenia brzemiennego wskutki wskali całego globu.

Gdzie ikiedy

W proces poszukiwania kolebki ludzkości ijej ewentualnego praojca Adama bądź pramatki Ewy, zaangażowani są znatury rzeczy paleontolodzy, antropolodzy iarcheolodzy. Od niedawna do tego grona dołączyli również genetycy, iwszystko w skazuje, że to właśnie oni będą mieli (już mają! ) najwięcej do powiedzenia w tej dziedzinie.

Nauka zdążyła wysunąć wiele hipotez na temat pochodzenia współczesnego człowieka, czyli homo sapiens sapiens -- bo tak brzmi wnaukowej, biologicznej systematyce łacińska nazwa naszego gatunku. Iżeby nie było cienia wątpliwości: Absolutnie wszyscy ludzie, biali, czarni, czerwoni, żółci zaludniający aktualnie Ziemię, należą do jednego, tego samego gatunku: homo sapiens sapiens. Jeszcze do niedawna istniał...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1459

Spis treści
Zamów abonament