Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Lodowe góry i Zielone Wzgórze Ani

07 sierpnia 1998 | Moje Podróże | MS

KANADA

Prowincje atlantyckie

Lodowe góry i Zielone Wzgórze Ani

Wspaniałe unikalne muzea, kilkadziesiąt Parków Narodowych, skaliste wybrzeże Oceanu Atlantyckiego, z pływającymi wzdłuż niego wielorybami -- towszystko można obejrzeć podróżując po wschodnich prowincjach Kanady: Nowej Fundlandii, Nowym Brunszwiku, Nowej Szkocji oraz Wyspie Księcia Edwarda. Wszystkie leżą nad oceanem i choć bardzo różnią się między sobą, uznawane są za region wakacyjnych podróży turystów głównie z Kanady i Stanów Zjednoczonych.

Za odkrywcę tych ziem uważa się genueńczyka Giovanniego Cabota (Johna Cabota) , który 24 czerwca 1497 roku, pięć lat po pierwszej wyprawie Kolumba, pracując dla Korony Brytyjskiej przybył do Nowej Fundlandii. Po angielsku nazwa tej prowincji brzmi: New foundland, co można przetłumaczyć jako "nowa odkryta ziemia".

John Cabot nie był jednak pierwszym Europejczykiem w Kanadzie. Wyprzedzili go norwescy wikingowie, których osady zokoło 1000 roku odkryto w Nowej Fundlandii w latach 60. Na trawiastej równinie uwybrzeży zatoki Espaves znajdują się szczątki ośmiu budowli normańskich. Wzniesione zdarni idrewna domy, sauna, kuźnia iwarsztaty rzemieślnicze umieszczono na liście najcenniejszych obiektów, stworzonej przez Komitet Dziedzictwa Światowego Unesco. ...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1459

Spis treści
Zamów abonament