Chirurgia bez widoku krwi
Najpóźniej za kilka lat chirurdzy będą mogli odbyć wirtualny trening wdniu poprzedzającym prawdziwą operację
Chirurgia bez widoku krwi
ZBIGNIEW WOJTASIń SKI
Użytkownicy Internetu po raz pierwszy będą mogli oglądać na żywo przebieg operacji na otwartym sercu. Skomplikowaną operację, zużyciemsprzętu do krążenia pozaustrojowego, zaplanowali na dziś kardiochirurdzy Teksaskiego Instytutu Kardiologicznego w Houston.
Amerykanie oczekują, że pokaz ten wzbudzi podobne zainteresowanie, jak transmisja na żywo przebiegu porodu czterdziestoletniej mieszkanki Florydy, jaka odbyła się w czerwcu tego roku.
Tuż przed zabiegiem nie było jeszcze wiadomo, kto będzie operowany; lekarze nie zdradzili też, jakiego rodzaju będzie to operacja. Prawdopodobnie chodzi o tzw. bypassy, czyli o pomostowanie aortalno-wieńcowe, jeden z najczęściej wykonywanych zabiegów u ludzi cierpiących na zaawansowaną miażdżycę serca. Choroby serca są pierwszą przyczyną zgonów, ale nowe metody leczenia, zarówno chirurgiczne, jak ifarmakologiczne, pozwalają przedłużyć życie wielu ludzi. Taką metodą są właśnie bypassy, polegające na w szczepieniu do mięśnia sercowego dodatkowych naczyń, pobranych zinnego miejsca ciała chorego, zdolnych zastąpić...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta