Niebezpieczeństwo minimalnego zainteresowania
OPINIE
Ugrupowanie interesów gospodarczych
Niebezpieczeństwo minimalnego zainteresowania
MICHAł RUDZIECKI
Polskie firmy mają szerokie możliwości kształtowania współpracy między sobą. Wynika to z zasady swobody umów. Czy zatem potrzebne jest wprowadzenie do naszego ustawodawstwa instytucji dotychczas w nim nieobecnych, w tym spółki partnerskiej oraz ugrupowania interesów gospodarczych, co zapowiadają członkowie Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Cywilnego.
Modelowym przykładem ugrupowania interesów gospodarczych (dalej: ugrupowanie) jest niewątpliwie Europejskie Ugrupowanie Interesów Gospodarczych EEIG, wzorowane zkolei na francuskim groupement d'interet economique, wprowadzonym do prawa krajowego w 1967 r.
EEIG zostało wprowadzone przez rozporządzenie Rady Wspólnoty Europejskiej nr 2137/ 85 wsprawie Europejskich Ugrupowań Interesów Ekonomicznych z 25 lipca 1985 r. Jako akt bezpośrednio obowiązujący na terenie wszystkich państw członkowskich Wspólnoty od momentu opublikowania, rozporządzenie może być jedynie uzupełnione przepisami wykonawczymi w poszczególnych państwach. Przepisy takie wydano do tej pory wwiększości państw Wspólnoty. W ten sposób powstała podstawa prawna do powoływania Europejskich Ugrupowań Interesów Gospodarczych (European...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta