Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Niebezpieczeństwo minimalnego zainteresowania

19 sierpnia 1998 | Prawo | MR

OPINIE

Ugrupowanie interesów gospodarczych

Niebezpieczeństwo minimalnego zainteresowania

MICHAł RUDZIECKI

Polskie firmy mają szerokie możliwości kształtowania współpracy między sobą. Wynika to z zasady swobody umów. Czy zatem potrzebne jest wprowadzenie do naszego ustawodawstwa instytucji dotychczas w nim nieobecnych, w tym spółki partnerskiej oraz ugrupowania interesów gospodarczych, co zapowiadają członkowie Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Cywilnego.

Modelowym przykładem ugrupowania interesów gospodarczych (dalej: ugrupowanie) jest niewątpliwie Europejskie Ugrupowanie Interesów Gospodarczych EEIG, wzorowane zkolei na francuskim groupement d'interet economique, wprowadzonym do prawa krajowego w 1967 r.

EEIG zostało wprowadzone przez rozporządzenie Rady Wspólnoty Europejskiej nr 2137/ 85 wsprawie Europejskich Ugrupowań Interesów Ekonomicznych z 25 lipca 1985 r. Jako akt bezpośrednio obowiązujący na terenie wszystkich państw członkowskich Wspólnoty od momentu opublikowania, rozporządzenie może być jedynie uzupełnione przepisami wykonawczymi w poszczególnych państwach. Przepisy takie wydano do tej pory wwiększości państw Wspólnoty. W ten sposób powstała podstawa prawna do powoływania Europejskich Ugrupowań Interesów Gospodarczych (European...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1468

Spis treści
Zamów abonament