Jak utrzymać się na rynku
MEDIA
Koncentracja kapitału imonopolizacja aniezależna prasa lokalna
Jak utrzymać się na rynku
ANNA HEJMAN
Kilka lat temu (latem 1994 r. ) uczestniczyłam w konferencji "Prasa lokalna w procesie demokratyzacji", zorganizowanej przez Fundację Obywatelską. Do udziału w konferencji zaproszono redaktorów kilkudziesięciu polskich gazet lokalnych i przedstawicieli kilku tego typu pism z Zachodu (Niemczech, Francji i Wielkiej Brytanii) . Polacy mieli nauczyć się od swych zachodnich kolegów, jak wydawać niezależną prasę lokalną w wolnym, demokratycznym kraju. W podsumowaniu konferencji wszystkich wprawiła wzdumienie wypowiedź gościa z Niemiec -- przedstawicielki tamtejszej gazety lokalnej, która pogratulowała Polakom różnorodnej i pluralistycznej prasy lokalnej. Zżalem stwierdziła, że w Niemczech już dawno takiej prasy nie ma i dopiero patrząc na polskie gazety lokalne rozumie, czym może i powinna być prasa lokalna.
Co to jest niezależna prasa lokalna
Niezależna prasa lokalna pojawiła się w Polsce na fali przemian po 1989 r. Termin ten stosuje się wodniesieniu do pism, które są na ogół tygodnikami, ukazują się wnakładzie od kilku do kilkunastu tysięcy egzemplarzy na terenie kilku gmin (zwykle jest to obszar dawnego powiatu) , nie otrzymują dotacji od władz lokalnych, a należą do...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta