Łącznik ataku
Łącznik ataku
FOT. ANNA BRZEZIŃSKA
Urodzony 2 marca 1921 roku we Lwowie. Przed wojną piłkarz Robotniczego Klubu Sportowego Lwów, a po wejściu Armii Radzieckiej do Lwowa, we wrześniu 1939 roku, grał w Nieftianiku Borysław, Spartaku Lwów i Dynamie Lwów. Od 1945 do 1953 roku piłkarz WKS, a potem CWKS Legia Warszawa. Jeden mecz w reprezentacji Polski, przeciwko Danii (1948 - wynik 0:8). Boiskowy pseudonim - Sarenka. Od 1 grudnia 1970 roku trener pierwszej reprezentacji Polski. Złoty medal na igrzyskach olimpijskich w Monachium (1972), trzecie miejsce na mistrzostwach świata (1974), srebrny medal na olimpiadzie w Montrealu (1976). Potem pracował w klubach greckich, następnie w Legii Warszawa. Prezes Polskiego Związku Piłki Nożnej w latach 1991 - 1995, obecnie prezes honorowy. Z jego osobą wiążą się pierwsze wielkie sukcesy polskiej piłki. Autor wielu często cytowanych powiedzeń. Najsłynniejsze: "Wygrywa ten, kto strzeli więcej bramek".
Dobrym był pan piłkarzem?
- Niezłym. Byłem bardzo szybki, zwinny. O takich piłkarzach, jak ja, mówią: techniczny. Potrafiłem uderzyć piłkę z obu nóg. Strzał miałem dobry. Strzelałem dużo bramek, szczególnie w rozgrywkach okręgowych, warszawskich. W I lidze mniej. Grałem jako łącznik ataku. Wtedy na boisku...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta