Nie tylko Szpital Kolejowy we Wrocławiu
KONFLIKTY
Mienie przekazywane Kościołom izwiązkom wyznaniowym
Nie tylko Szpital Kolejowy we Wrocławiu
RAFAł BUBNICKI
26 sierpnia pracownicy Szpitala Kolejowego we Wrocławiu wypowiedzieli się w referendum przeciwko przejęciu ich placówki przez gminę żydowską. Wystąpiła ona ozwrot szpitala na podstawie ustawy ostosunku państwa do gmin wyznaniowych żydowskich, uchwalonej przez Sejm w lutym 1997 r. Uczestnicy referendum zorganizowanego przez Komisję Zakładową "Solidarności" twierdzili, że po przejęciu przez gminę będzie to szpital wyznaniowy, prywatny, prowadzący tylko oddziały nastawione na komercyjny zysk. Pracownicy obawiali się zwolnień. Nie ukrywali też, że nie chcą pracować "pod Żydem".
Konflikt w Szpitalu Kolejowym to już trzecia we W rocławiu w latach 90. głośna kontrowersja związana zprzekazaniem szpitala -- dwa poprzednie konflikty dotyczyły placówek, o których przekazanie wystąpiły zgromadzenia Kościoła rzymskokatolickiego. Mimo że każdy ztych konfliktów miał nieco inną historię, to jednak za każdym razem argumenty protestujących pracowników były podobne. Na pierwszy plan wysuwali oni argumenty wskazujące, że bronią interesu społecznego -- powszechnego ibezpłatnego dostępu do usług lekarskich. Twierdzili, że szpitale zostaną zlikwidowane lub przekształcone w ekskluzywne placówki...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta