NIP przejęty od wspólnika
VAT
Brak zgłoszeniarejestracyjnego podstawą zastosowania sankcji
NIP przejęty od wspólnika
Nowo powstały podmiot gospodarczy powinien bezwzględnie złożyć zgłoszenie rejestracyjne dla potrzeb VAT. Następstwem tego jest nadanie podmiotowi numeru identyfikacyjnego, a także możliwość odliczania podatku naliczonego od należnego. Brak zgłoszenia pozbawia podatnika takiego prawa, stwierdził w wydanym w czwartek wyroku Sąd Najwyższy.
Urząd skarbowy określił spółce cywilnej VAT za lipiec 1993 r. , atakże zastosował wobec niego sankcję zart. 27 ust. 5 pkt 2 ustawy o VAT. Wuzasadnieniu podał, że spółka, będąca podatnikiem VAT, nie złożyła zgłoszenia rejestracyjnego iwrozliczeniach za lipiec 1993 r. posługiwała się numerem identyfikacji podatkowej nadanym Jackowi S. , jednemu ze swoich wspólników, który do końca czerwca 1993 r. prowadził działalność gospodarczą jednoosobowo. W takiej sytuacji spółka nie mogła, zdaniem urzędu, obniżać podatku należnego onaliczony, askoro to czyniła, to jej VAT za lipiec 1993 r....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta