Nadinterpretacja interpretacji
LEASING
Ceny sprzedaży środków trwałych
Nadinterpretacja interpretacji
JANUSZ WODZIńSKI
Izby i urzędy skarbowe list podsekretarza stanu w Ministerstwie Finansów z 26 sierpnia 1998 r. (PD 3-JW/ 722-254/ 2878/ 98) odczytują często jako "wyznaczenie cen sprzedaży środków trwałych po leasingu". O dziwo, odczytują go wten sposób także niektóre wiodące firmy leasingowe.
O tym, kto w Polsce wyznacza ceny, przesądza ustawa z 26 lutego 1982 r. o cenach (Dz. U. z 1988 r. nr 27, poz. 195 zpóźn. zm. ). Ceny rzeczy ipraw majątkowych uprzednio używanych na podstawie kontraktów zwanych leasingowymi (więc nie tylko środków trwałych) nie należą ani do kategorii cen urzędowych, które ustalają wprost właściwe organa administracji państwowej, ani do cen regulowanych, które ustalają sprzedawcy lub ich zrzeszenia, ale wedle zasad ustalanych przez te organa. List ministra powołuje się zresztą nie na ustawę o cenach, lecz na art. 14 § 1 ordynacji podatkowej. Ten zaś stanowi, że minister finansów "sprawuje ogólny nadzór w sprawach podatkowych" i"dąży do zapewnienia jednolitego stosowania prawa podatkowego przez organa podatkowe oraz organa kontroli skarbowej, dokonując wszczególności jego urzędowej interpretacji (. .. )".
List...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta