Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE
POPRZEDNI ARTYKUŁ Z WYDANIA NASTĘPNY ARTYKUŁ Z WYDANIA

Nie ma gwarancji sukcesu

01 października 1998 | Publicystyka, Opinie | MD

WYBORY

Preferencjewyborcze są jednym z najmniejstabilnych poglądów

Nie ma gwarancji sukcesu

M ICHAł DROZDEK

Wdzisiejszym świecie, w którym informacja staje się jedną z najważniejszych wartości, bardzo wiele osób i instytucji poszukuje uprzedzającej informacji na temat możliwych wyników zbliżających się wyborów. Poszukują jej sztaby wyborcze ugrupowań startujących w wyborach, poszukują jej wyborcy, z niepokojem oczekują takiej informacji urzędnicy, którzy będą zależni od zwycięzców nadchodzących wyborów, ma ona także duże znaczenie dla instytucji gospodarczych i dla wszystkich, na których sprawy może wpłynąć kierunek polityki nowych władz.

Głównym, jeżeli nie jedynym, źródłem informacji dla obywateli i instytucji na temat możliwych wyników przyszłych wyborów są sondaże opinii publicznej. Często jednak oczekiwania w stosunku do tych sondaży są za daleko idące, co wywołuje rozczarowania, za które obwiniane są ośrodki badające opinię.

Informacja dotycząca preferencji wyborczych dostarczana opinii publicznej przez ośrodki badań sondażowych nie jest oczywiście -- i nie może być -- dokładną diagnozą, jak wypadną wybory. Mówi ona o preferencjach i sympatiach wyborców w danym momencie, nie przedstawia oczekiwanego rozkładu głosów w...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
POPRZEDNI ARTYKUŁ Z WYDANIA NASTĘPNY ARTYKUŁ Z WYDANIA
Brak okładki

Wydanie: 1506

Spis treści
Zamów abonament