Reformator, heretyk, mistyk
Reakcje po śmierci Jerzego Grotowskiego
Reformator, heretyk, mistyk
Włochy:Starożytne misteria
"Odszedł największy reformator i zarazem heretyk teatru XX wieku" -- tego rodzaju opinie powtarzają się wlicznych artykułach i esejach, które prawie wszystkie poważne gazety włoskie zamieściły po śmierci Jerzego Grotowskiego. "Legendarną postacią" współczesnego teatru nazwał reżysera dziennik "Corriere della Sera".
Twórca "Księcia Niezłomnego" i"Apocalypsis cum figuris" ostatnie lata swojego życia spędził w miasteczku Pontedera. Na tle innych miejscowości Toskanii Pontedera nie wyróżnia się ani urodą, ani specjalnie cennymi zabytkami. Częściowo ma charakter przemysłowy. Grotowski żył ipracował tu wwarunkach niemal konspiracyjnych. Od miejscowych z trudem można się dowiedzieć, gdzie mieści się "Work Center of Jerzy Grotowski and Thomas Richards". Miejsce to pozostaje niedostępne dla dziennikarzy i zwykłych ciekawskich. Razem zmłodym Amerykaninem, wybranym na następcę ispadkobiercę, polski twórca prowadził na tej odosobnionej farmie działalność, która wydaje się najbardziej zbliżona do starożytnych misteriów inicjacyjnych. Starannie wyselekcjonowana grupa wtajemniczonych ma -- jak wyjaśnia Richards -- odkrywać w swoim wnętrzu głosy zapomnianych pieśni irytuałów,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta