Europa przytłoczona świadczeniami
DEMOGRAFIA
Emigranciratują bilans UE
Europa przytłoczona świadczeniami
Kraje Unii Europejskiej przeznaczają już dziś ponad 1, 5 bln euro (28, 4 proc. PKB) rocznie na opiekę socjalną dla ludzi starych, chorych, bezrobotnych i na rodziny wielodzietne. W ciągu 20 lat wydatki na ten cel wzrosną i najprawdopodobniej osiągną poziom ok. 40 proc. wytworzonego bogactwa -- oblicza Eurostat.
Gwałtownie z mniejszający się przyrost naturalny powoduje, że każdy zatrudniony Europejczyk będzie musiał już za parę lat utrzymywać statystycznie jednego niepracującego, co może doprowadzić do spadku poziomu życia ich obu.
Za starzenie się europejskiego społeczeństwa Eurostat "obwinia" przede wszystkim odejście od tradycyjnego modelu rodziny w krajach UE. Od przeszło 20 lat liczba dzieci urodzonych przez przeciętną Europejkę systematycznie spada. Dziś jest to zaledwie 1, 44 dziecka, o wiele mniej, niż potrzeba na proste odtworzenie poprzedniego pokolenia (2, 1) . Przyczyn jest wiele, ale być może najważniejsza to coraz większe ambicje kobiet. Coraz więcej z nich podejmuje studia wyższe i poświęca się karierze zawodowej, częściej rezygnują z małżeństwa, a jeśli do niego dochodzi, to znacznie później niż w poprzednim pokoleniu.
W ostatnich 30 latach liczba małżeństw w UE spadła o 60 proc. , z 8/ 1000 mieszkańców do 5. W tym czasie liczba...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta