Zakaukaski Tygrys
GRUZJA
Trudne początki niepodległości
Zakaukaski Tygrys
MAREK DňBROWSKI
W 1988 roku Gruzja zajmowała siódmą pozycję wśród republik dawnego ZSRR pod względem poziomu dochodu narodowego na mieszkańca (ok. 85 proc. ogólnoradzieckiej przeciętnej) .Strukturalne podstawy gospodarki gruzińskiej były równie kruche, jak i całej gospodarki radzieckiej.
Olbrzymie zakłady przemysłu ciężkiego i zbrojeniowego, wielkie kołchozy i sowchozy, specjalizujące się w produkcji niskiej jakości herbaty, cytrusów iowoców południowych na potrzeby całego ZSRR, związane z nimi wielkie przedsiębiorstwa przetwórstwa spożywczego -- to wszystko nie miało szans przeżycia w warunkach gospodarki rynkowej i rozpadu sztucznych administracyjnych powiązań, narzuconych niegdyś przez wszechzwiązkowy Gospłan.
Na nieszczęście Gruzji, jej droga do niepodległości okazała się znacznie trudniejsza niż innych dawnych republik związkowych, obfitując w dramatyczne konflikty zbrojne -- wojnę domową pomiędzy zwolennikami i przeciwnikami pierwszego prezydenta Zwiada Gamsachurdii, secesję Abchazji i Południowej Osetii, liczne próby przewrotów wojskowych i zamachów terrorystycznych. Wojna domowa, zaniechanie niezbędnych reform i populistyczna polityka gospodarcza doprowadziły w latach 1993-1994 do hiperinflacji....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta