Sprawiedliwość w szklanym pałacu
INWESTYCJE
Budowa, która całkowicie zmienia wygląd placu Krasińskich i sąsiadujących z nim ulic
Sprawiedliwość w szklanym pałacu
Kompleks budynków z siedzibą Sądu Najwyższego, który powstaje przy placu Krasińskich warszawiacy ochrzcili już mianem Pałacu Sprawiedliwości. Pierwsi petenci odwiedzą nowy gmach za rok, w styczniu. Oficjalne otwarcie nastąpi wcześniej, w Święto Niepodległości.
Los nie był dla gmachu łaskawy. -- Od chwili, kiedy podjęto decyzję o budowie, spotykały nas wszystkie możliwe trudności -- mówi Antoni Cyran, dyrektor Biura Prezydialnego Sądu Najwyższego. . Pierwszą, podstawową trudność stanowiło samo miejsce.
Sądy wracają na dawne miejsce
Wybór placu Krasińskich na siedzibę najwyższych instytucji sądowych nawiązywał do tradycji. Sąd Najwyższy mieścił się bowiem w pałacu Krasińskich już w XIX wieku, w okresie Królestwa Polskiego. Od 1842 do 1917 roku znajdowała się w nim warszawska izba sądowa. Po uzyskaniu w 1918 roku niepodległości do pałacu Krasińskich powrócił Sąd Najwyższy, a w pobliskim pałacu Badenich otrzymał siedzibę Sąd Apelacyjny.
W czasie powstania warszawskiego oba pałace zostały zniszczone, na placu Krasińskich znajdował się bowiem główny właz kanałowy, którym wycofywali się obrońcy Starego Miasta. Odbudowany po wojnie w 1958...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta