Aport z zagranicy
Sporne prawo do zwolnienia
Aport z zagranicy
Sprowadzone z zagranicy towary można uznać za aport przeznaczony na podniesienie kapitału akcyjnego spółki nawet wtedy, gdy nie zarejestrowano jeszcze odpowiedniej zmiany w statucie. Orzekł tak Sąd Najwyższy, potwierdzając tym uchwałę składu siedmiu sędziów SN z 31 marca 1998 r.
Spółka akcyjna "Drukarnie Bydgoskie" sprowadziła ze Szwecji elementy linii drukarskiej. Twierdziła, że są one aportem firmy zagranicznej wymienionej w uchwale zgromadzenia wspólników o podwyższeniu kapitału akcyjnego. Cztery dostawy zgłoszono do odprawy w urzędzie celnym w Poznaniu, a trzynaście w Toruniu. Decyzje urzędu poznańskiego uznawały prawo spółki do zwolnienia od cła. Inaczej było w Toruniu. Tamtejszy urząd wezwał spółkę do nadesłania aktualnego wypisu z rejestru handlowego, zawierającego zapis o podwyższeniu jej kapitału przez wniesienie aportu przez wspólnika zagranicznego. Drukarnia tego nie zrobiła, wyjaśniając, że dopiero toczy się postępowanie w sądzie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta