Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Pokuta na Kołymie

09 lutego 1999 | Świat | PJ

WYPRAWA "RZECZPOSPOLITEJ"

Większość polskich więźniów pracowała przy wydobyciu złota. Wydobywali je, płucząc latem piaski rzek. Z imą kopali ziemię w wiecznej zmarzlinie.

Pokuta na Kołymie

Natalia Nikołajewna Chajutina jest prawie 70-letnią panią. Prawie, gdyż ona sama nie wie, ile ma lat. Mieszka w niewielkim pomieszczeniu, które mieszkaniem może nazwać jedynie ktoś, kto zna rosyjskie realia. Na stoliku dostrzegam portret mężczyzny odelikatnych rysach, zamyślonego, o nieodgadnionym spojrzeniu. Jest to Nikołaj Jeżow, szef wszechpotężnej NKWD w latach 36 -- 38, współtwórcy magadańskich łagrów i piekła Kołymy, regionu, który przeszedł do historii jako miejsce najstraszniejszych obozów pracy w czasach sowieckich. Miejscowość Oła, gdzie żyje Chajutina, leży wpobliżu Magadanu.

Natalia Nikołajewna jest przybraną córką Jeżowa. Pamięta moment, gdy w 1935 roku trafiła zsierocińca do kremlowskich apartamentów Jeżowa i jego żony. Pamięta luksusową daczę pod Moskwą. Pamięta także, jak któregoś dnia bez pożegnania z przybranymi rodzicami zabrano ją do pociągu i przez wiele godzin uczono, iż nazywa się Chajutina, a nie Jeżowa. Otrzymała nowe dokumenty, najprawdopodobniej zwymyśloną przez NKWD datą u rodzenia. Po latach dowiedziała się więcej o śmierci swego ojca, którego nazywa tak po dzień...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1617

Spis treści

Drogą łagrów

Zamów abonament