Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Romuald Hube

09 lutego 1999 | Prawo | KP

LEKSYKON PRAWNIKOW POLSKICH

Romuald Hube

Romuald Jan Ferdynand Hube urodził się 7 lutego 1803 r. w Warszawie. Ojciec, Michał, pochodził ze Złotowa iwchwili urodzenia syna był urzędnikiem sądowym wsłużbie pruskiej, w inkwizytoracie warszawskim. Dziad Romualda Jakub za czasów przedrozbiorowych sprawował w Bydgoskiem funkcję urzędnika sądowego Rzeczypospolitej. Po ustanowieniu Księstwa Warszawskiego Michał Hube został powołany do biura S. Brezy, sekretarza stanu przy królu saskim Fryderyku Auguście. Jako referendarz stanu pełnił tam obowiązki archiwisty, kasjera oraz prowadził korespondencję niemiecką. Łączyło się to z pobytem w Dreźnie itam właśnie Romuald Hube zaczął pobierać pierwsze nauki. W Dreźnie również miał okazję przyglądać się spotkaniu cesarza Napoleona zksiążętami niemieckimi i przemarszowi w 1812 r. wojsk sprzymierzonych przez miasto.

W początkach 1814 r. Hubowie powrócili do Warszawy. Romuald i jego młodszy brat Józef (późniejszy prawnik i ksiądz) zostali oddani do szkół pijarskich. Naukę przyszły uczony kontynuował w Krakowie, w słynnym Liceum św. Anny. Ukończył je w 1818 r. i już rok później rozpoczął karierę urzędową jako aplikant Prokuratorii Generalnej w Warszawie. Jednocześnie zaczął studia prawnicze na Wydziale Prawa Uniwersytetu Warszawskiego. Wykładali tam jeszcze profesorowie Szkoły Prawa Księstwa Warszawskiego:...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1617

Spis treści

Drogą łagrów

Zamów abonament