Firma jak nazwisko
Dobra niemajątkowe osób prawnych
Firma jak nazwisko
SŁAWOMIR WALIDUDA
Przepisy o ochronie dóbr osobistych osób fizycznych stosuje się odpowiednio do osób prawnych - stanowi art. 43 kodeksu cywilnego. Oznacza to, że dobra niemajątkowe - określane jako osobiste - posiadają także osoby prawne. Ich ochrona natomiast podlega reżimowi przepisów dotyczących osób fizycznych (art. 23, 24 k.c.).
Sąd Najwyższy w orzeczeniu z 14 listopada 1986 r. (sygn. akt II Cr 295/96, OSNCP 2/88, poz. 40) stanął na stanowisku, że dobra osobiste osób prawnych to wartości niemajątkowe, dzięki którym osoba prawna może funkcjonować zgodnie ze swym zakresem działania. Niewątpliwe jest więc, że nazwa osoby prawnej jest jej dobrem niemajątkowym, podlegającym ochronie przewidzianej w art. 24 k.c.
Jeżeli nastąpiłoby zagrożenie np. wyłącznego używania nazwy przez określoną osobę prawną, w wyniku bezprawnego działania osoby trzeciej, pierwsza z nich mogłaby żądać zaniechania tego działania. W razie dokonanego naruszenia natomiast osoba prawna uprawniona byłaby domagać się od "naruszyciela" dopełnienia czynności potrzebnych do usunięcia jego skutków. Mogłaby żądać złożenia oświadczenia odpowiedniej treści i w odpowiedniej formie, zadośćuczynienia pieniężnego lub zapłaty odpowiedniej sumy na wskazany cel społeczny. Jeśliby...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta