Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kołyma, złoto i łagry

09 lutego 1999 | Drogą łagrów | PJ
źródło: Nieznane
źródło: Nieznane

WYPRAWA "RZECZPOSPOLITEJ": Większość polskich więźniów pracowała przy wydobyciu złota. Wydobywali je, płucząc latem piaski rzek. Zimą kopali ziemię w wiecznej zmarzlinie.

Kołyma, złoto i łagry

Przez obozy Kołymy przewinęło się co najmniej półtora miliona więźniów. Na zawsze w kołymskiej ziemi pozostało kilkaset tysięcy.

FOT. JAKUB OSTAŁOWSKI

Natalia Nikołajewna Chajutina jest prawie 70-letnią panią. Prawie, gdyż ona sama nie wie, ile ma lat. Mieszka w niewielkim pomieszczeniu, które mieszkaniem może nazwać jedynie ktoś, kto zna rosyjskie realia. Na stoliku dostrzegam portret mężczyzny o delikatnych rysach, zamyślonego, o nieodgadnionym spojrzeniu. Jest to Nikołaj Jeżow, szef wszechpotężnej NKWD w latach 36 - 38, współtwórcy magadańskich łagrów i piekła Kołymy, regionu, który przeszedł do historii jako miejsce najstraszniejszych obozów pracy w czasach sowieckich. Miejscowość Oła, gdzie żyje Chajutina, leży w pobliżu Magadanu.

Natalia Nikołajewna jest przybraną córką Jeżowa. Pamięta moment, gdy w 1935 roku trafiła z sierocińca do kremlowskich apartamentów Jeżowa i jego żony. Pamięta luksusową daczę pod Moskwą. Pamięta także, jak któregoś dnia bez pożegnania z przybranymi rodzicami zabrano ją do pociągu i przez wiele godzin uczono, iż nazywa się Chajutina, a nie Jeżowa....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1617

Spis treści

Drogą łagrów

Zamów abonament