Pacjent też człowiek
ANALIZA
Prawo do ochrony życia i do ochrony zdrowia
Pacjent też człowiek
MARIUSZ ŻELICHOWSKI
Prawa pacjenta są szczególnym rodzajem praw człowieka, bo przysługują w swoistej sytuacji życiowej. Mają swoje źródło w jego godności.
W związku z reformą systemu ubezpieczenia zdrowotnego dyskutuje się nad wynagrodzeniem lekarzy, pielęgniarek, wysokością nakładów na służbę zdrowia. Wszystkie te ze wszech miar ważne kwestie koncentrują uwagę społeczną na sprawach materialnych. A przecież w centrum szeroko pojmowanej reformy znajduje się pacjent. Dla satysfakcjonującego funkcjonowania służby zdrowia nie wystarczy zaplecze materialne. Konieczna jest przede wszystkim kultura przestrzegania praw pacjenta. Wiedza o tym, które z nich znalazły ujęcie w prawie pozytywnym, to jeden z kroków na drodze do stworzenia tej kultury.
W konstytucji
Regulacje dotyczące praw pacjenta rozsiane są w kilku aktach normatywnych. Przede wszystkim w art. 30 konstytucji znajdujemy potwierdzenie organicznego związku praw pacjenta z prawami człowieka. Stanowi on, że przyrodzona i niezbywalna godność człowieka jest źródłem wolności i praw człowieka. Art. 38 i art. 68 ust. 1 gwarantują dwa fundamentalne prawa: do ochrony życia i do ochrony zdrowia. Przysługują one zarówno człowiekowi zdrowemu, jak i...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta