Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Pacjent też człowiek

03 marca 1999 | Prawo | MŻ

ANALIZA

Prawo do ochrony życia i do ochrony zdrowia

Pacjent też człowiek

MARIUSZ ŻELICHOWSKI

Prawa pacjenta są szczególnym rodzajem praw człowieka, bo przysługują w swoistej sytuacji życiowej. Mają swoje źródło w jego godności.

W związku z reformą systemu ubezpieczenia zdrowotnego dyskutuje się nad wynagrodzeniem lekarzy, pielęgniarek, wysokością nakładów na służbę zdrowia. Wszystkie te ze wszech miar ważne kwestie koncentrują uwagę społeczną na sprawach materialnych. A przecież w centrum szeroko pojmowanej reformy znajduje się pacjent. Dla satysfakcjonującego funkcjonowania służby zdrowia nie wystarczy zaplecze materialne. Konieczna jest przede wszystkim kultura przestrzegania praw pacjenta. Wiedza o tym, które z nich znalazły ujęcie w prawie pozytywnym, to jeden z kroków na drodze do stworzenia tej kultury.

W konstytucji

Regulacje dotyczące praw pacjenta rozsiane są w kilku aktach normatywnych. Przede wszystkim w art. 30 konstytucji znajdujemy potwierdzenie organicznego związku praw pacjenta z prawami człowieka. Stanowi on, że przyrodzona i niezbywalna godność człowieka jest źródłem wolności i praw człowieka. Art. 38 i art. 68 ust. 1 gwarantują dwa fundamentalne prawa: do ochrony życia i do ochrony zdrowia. Przysługują one zarówno człowiekowi zdrowemu, jak i...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1636

Spis treści

Sport

Nauka i Technika

Zamów abonament