Godzenie sprzeczności, zacieranie podziałów
ROZMOWA
Prof. Fernando Santosuosso, sędzia Trybunału Konstytucyjnego Republiki Włoskiej
Godzenie sprzeczności, zacieranie podziałów
: Włoskie prawo tak usytuowało Trybunał Konstytucyjny, że uznawany jest on za organ bezstronny, a jego wyroki nie podlegają kontroli i zatwierdzaniu przez parlament. W jaki sposób gwarantuje się we Włoszech bezstronność Trybunału?
Fernando Santosuosso: Trybunał Konstytucyjny przede wszystkim pozostaje wierny konstytucji. Sedno sprawy tkwi jednak w sposobie mianowania sędziów. Jest nas piętnastu desygnowanych na dziewięć lat: pięciu mianuje parlament, pięciu prezydent, a pozostałych pięciu -- organy sądownicze. Ja sam zostałem wybrany przez najwyższy sąd kasacyjny. Po wyborze sędziowie stają się jednak niezależni od organów, które ich desygnowały. Są nieusuwalni i niedopuszczalne jest wywieranie na nich wpływu. Przepisy stworzyły w tym zakresie szczególne gwarancje, a orzeczenia są ostateczne i nie istnieje od nich żaden środek odwoławczy.
Czy można wobec tego stwierdzić, że włoski sąd konstytucyjny i jego sędziowie są całkowicie wolni od nacisków politycznych?
Jest dobrym obyczajem sędziów nie wypowiadać się i nie zajmować stanowiska w kwestiach politycznych. Jednak orzeczenia -- choć oparte na szacunku i respektowaniu konstytucji -- nie są...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta