Gdy pracodawca nie zawinił
UCHWAŁA
Pracownik sam odchodzi
Gdy pracodawca nie zawinił
Pracownik może rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia, m. in. gdy pracodawca dopuścił się ciężkiego naruszenia podstawowych obowiązków wobec pracownika -- głosi art. 55 § 1 10 kodeksu pracy. W takim wypadku pracownikowi przysługuje odszkodowanie w wysokości wynagrodzenia za okres wypowiedzenia, a jeśli umowa była zawarta na czas o kreślony lub na czas wykonania określonego zadania -- w wysokości wynagrodzenia za dwa tygodnie. W razie nieuzasadnionego rozwiązania umowy w tym trybie przez pracownika pracodawcy przysługuje odszkodowanie, o którym orzeka sąd pracy (art. 61 1 k. p. ). Sąd Najwyższy w uchwale z 4 marca 1999 r. stwierdził, że w sprawie o zasądzenie odszkodowania za czas wypowiedzenia pracodawca może zarzucać, iż nie było faktycznych podstaw do rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia z jego winy, także gdy nie skorzystał z możliwości domagania się od pracownika odszkodowania.
Maria G. , zatrudniona przez wiele lat w zoz na stanowisku kierownika zespołu techników dentystycznych, w październiku 1997 r. wystosowała pismo, powołując się na art. 55 § 1 1 k. p. , że rozwiązuje z końcem tego miesiąca umowę o pracę bez wypowiedzenia z powodu ciężkiego naruszenia przez ZOZ podstawowych obowiązków przewidzianych w art. 94 pkt 2, 9 i 10 k. p. Wskazane przepisy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta