Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Urlop i zasiłek macierzyński

26 lipca 1994 | Prawo | HP

Bez L-4 a

Urlop i zasiłek macierzyński

Przyzwyczailiśmy się, że okresy urlopu i zasiłku macierzyńskiego były ustalane na podstawie zaświadczenia o czasowej niezdolności do pracy, wystawianego na druku Mz L-4 a (tzw. zwolnienie lekarskie) . Na nim określony był od. .. do. .. urlop macierzyński i tą informacją kierowały się zakłady pracy, wypłacając zasiłek macierzyński. Od dnia wejścia w życie rozporządzenia ministra zdrowia i opieki społecznej z 21 kwietnia 1993 r. na temat orzekania o czasowej niezdolności do pracy (Dz. U. nr 38, poz. 171) placówki służby zdrowia nie są zobowiązane do wystawiania zwolnień lekarskich na druku Mz L-4 a w związku z urodzeniem dziecka. Ta zmiana spowodowała pewną dezorientację w zakładach pracy. Jakie zasady obowiązują obecnie?

Zgodnie z ww. rozporządzeniem pracownica, która chce skorzystać z urlopu i zasiłku macierzyńskiego przed porodem, powinna złożyć w zakładzie zaświadczenie o przewidywanej dacie porodu. Wydaje je lekarz na druku Mz L-1 lub na innym blankiecie.

Przypomnijmy, że zgodnie z art. 180 kodeksu pracy urlop macierzyński przysługuje przez 16 tygodni...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 227

Spis treści
Zamów abonament