Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Ślepa diagnostyka

29 marca 1999 | Nauka i Technika | ZW

ZDROWIE

Prawie jedna trzecia mammografów powinna być wyłączona z eksploatacji

Ślepa diagnostyka

ZBIGNIEW WOJTASIń SKI

Prawie jedna trzecia używanych w Polsce mammografów nie nadaje się do wczesnego wykrywania raka piersi u kobiet i powinna być wyłączona z eksploatacji. Profilaktyka tej groźnej choroby wciąż jest w kraju jedynie szczątkowa. Z braku środków nie można uruchomić ogólnokrajowych badań przesiewowych, jednocześnie wiele nowoczesnych pracowni mammograficznych nie jest wpełni wykorzystywanych.

Sukcesem ostatnich lat w profilaktyce raka piersi jest przekonanie wielu kobiet, szczególnie tych po 50 roku życia, by systematycznie -- najlepiej co dwa lata -- wykonywały badania mammograficzne (u młodszych pań zalecane jest USG) . Znaczna w tym zasługa organizacji feministycznych, w tym głównie Narodowej Koalicji do Walki z Rakiem Piersi. Dotąd mało jednak mówiono o tym, że poza decyzją poddania się takim badaniom równie ważne jest wykonanie ich w kompetentnym ośrodku diagnostycznym. Zdarza się bowiem, że u niektórych z nich nic ono nie wykrywa, mimo powstałych już zmian nowotworowych; u innych kobiet badania takie wyrządzają więcej szkody niż pożytku.

Sprzęt niekontrolowany

- Zazwyczaj zakłada się, że aparat do tego rodzaju diagnostyki jest sprawny,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1658

Spis treści
Zamów abonament