Ślepa diagnostyka
ZDROWIE
Prawie jedna trzecia mammografów powinna być wyłączona z eksploatacji
Ślepa diagnostyka
ZBIGNIEW WOJTASIń SKI
Prawie jedna trzecia używanych w Polsce mammografów nie nadaje się do wczesnego wykrywania raka piersi u kobiet i powinna być wyłączona z eksploatacji. Profilaktyka tej groźnej choroby wciąż jest w kraju jedynie szczątkowa. Z braku środków nie można uruchomić ogólnokrajowych badań przesiewowych, jednocześnie wiele nowoczesnych pracowni mammograficznych nie jest wpełni wykorzystywanych.
Sukcesem ostatnich lat w profilaktyce raka piersi jest przekonanie wielu kobiet, szczególnie tych po 50 roku życia, by systematycznie -- najlepiej co dwa lata -- wykonywały badania mammograficzne (u młodszych pań zalecane jest USG) . Znaczna w tym zasługa organizacji feministycznych, w tym głównie Narodowej Koalicji do Walki z Rakiem Piersi. Dotąd mało jednak mówiono o tym, że poza decyzją poddania się takim badaniom równie ważne jest wykonanie ich w kompetentnym ośrodku diagnostycznym. Zdarza się bowiem, że u niektórych z nich nic ono nie wykrywa, mimo powstałych już zmian nowotworowych; u innych kobiet badania takie wyrządzają więcej szkody niż pożytku.
Sprzęt niekontrolowany
- Zazwyczaj zakłada się, że aparat do tego rodzaju diagnostyki jest sprawny,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta