Czy rolnicy mieli prawo do blokowania dróg
CHŁOPSKIE PROTESTY
Za unieruchomienie transportu kolejowego i spowodowanie olbrzymich strat kolejarzy nie ukarano
Czy rolnicy mieli prawo do blokowania dróg
ALEKSANDER BENTKOWSKI
Przez Polskę przetoczyła się fala chłopskich protestów. Środki masowego przekazu szeroko informowały o ich przebiegu i pryncypialnie twierdziły, że protesty rolników w postaci blokady dróg są nielegalne. Tę jednoznaczną ocenę dopełniły bardzo krytyczne wypowiedzi przedstawicieli rządu, domagających się ukarania protestujących rolników, a ministrowie spraw wewnętrznych i administracji oraz sprawiedliwości zapowiedzieli, że w krótkim czasie w kolegiach do spraw wykroczeń znajdą się wnioski o ukaranie, a w sądach akty oskarżenia.
Zajmując takie stanowisko, rząd jednoznacznie dał do zrozumienia, że w jego przekonaniu protestujący rolnicy są winni, a jeżeli tak, to powinni być ukarani. Jednocześnie wiceminister sprawiedliwości kategorycznie zapewnił, że nie jest to próba wywierania nacisku na sądy, ponieważ te są niezawisłe. Przewrotne to zapewnienie, bo nikt przecież nie wnosi oskarżenia z nadzieją, że podsądny zostanie uniewinniony. Jest to wygodne stanowisko, ale mocno podważa ono autorytet sądów i prokuratur.
Niebawem będą zapadać pierwsze orzeczenia w kolegiach, a te nie mogą opierać się na demagogicznych...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta