Listy
Listy
O rolnictwie racjonalnie -- ale bez liberalnego dogmatyzmu
Generalnie podzielam argumenty profesora Leszka Balcerowicza na rzecz potrzeby rynkowego modelu rozwoju rolnictwa ("Racjonalnie o rolnictwie" "Rzeczpospolita" z 18 marca 1999 roku) . Rzecz w tym, że na świecie z małymi wyjątkami, o których profesor Balcerowicz pisze, rynkowy model rolnictwa nie jest praktykowany.
Ma to jakieś przyczyny. Profesor twierdzi, że główną z nich był kryzys lat 20. -- 30. wymuszający antyrynkowy protekcjonizm.
A nacisk rolniczego lobby na utrzymanie tego stanu dopełniły reszty.
Uważam, że nie kryzys był główną przyczyną ograniczenia rynku rolnego na rzecz interwencjonizmu. On jedynie ujawnił, że reguły gry rynkowej nie są wystarczającymi -- choć zpewnością podstawowymi -- regulatorami gospodarki żywnościowej.
Przyczyny wymuszające konieczność nieco innego traktowania rolnictwa niż pozostałych gałęzi wytwórczych biorą się stąd, że rolnictwu towarzyszy większe ryzyko gospodarowania, a zatem większa potrzeba wsparcia ze strony państwa.
Idzie nie tylko o ryzyko, które się powszechnie dostrzega -- biologiczne i atmosferyczno-klimatyczne -- ale także o ryzyko rynkowe. W pierwszej kolejności wymieniłbym to, które wiąże się z tzw. prawem Kinga, a które dotyczy nieelastyczności ceny w stosunku...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta