Czy można więcej
GMINY
Rynek komunalnego zadłużenia
Czy można więcej
Samorządy terytorialne coraz chętniej korzystają ze zwrotnych źródeł finansowania. Jednak rynek komunalnego zadłużenia nie osiągnął jeszcze swoich potencjalnych możliwości. Zmiany ustaw regulujących finanse publiczne i dochody samorządów są z jednej strony szansą dalszego rozwoju tego rynku, z drugiej zaś mogą stać się zagrożeniem dla tendencji wzrostu. Podobnie dwojaki wpływ mogą mieć fundusze, które spłyną z Unii Europejskiej.
Z badań, które zostały przeprowadzone przez FEiBB (Fundację Edukacji i Badań Bankowych) , finansowanych przez USAID (Amerykańską Agencję Rozwoju Międzynarodowego) , wynika, że polskie gminy w ostatnich latach coraz częściej sięgały po instrumenty dłużne. Rosła zarówno wartość zadłużenia gmin (liczonego jako skumulowana wielkość długu z kolejnych lat) , jak i ilość oraz wartość nowych umów kredytowo-pożyczkowych zawieranych przez samorządy. Obecnie dysponujemy tylko danymi z końca 1997 r. , ale wydaje się, że dobrze odzwierciedlają one sytuację na rynku. Wynika znich, że w grudniu 1997 r. zadłużenie komercyjne gmin (w sektorze bankowym oraz zracji wyemitowanych obligacji) wyniosło około 1, 5 mld zł i było blisko 10 razy większe niż w roku 1993, a w stosunku do 1996 r. , kiedy stanowiło ponad 900 mln zł, wzrosło o ponad 62 proc. Podobne tendencje...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta