Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

W arbitrażu liczy się wiedza i doświadczenie

13 kwietnia 1999 | Prawo | RK

ROZMOWA

Mecenas Andrzej Tynel, prezes Polskiego Stowarzyszenia Sądownictwa Polubownego

W arbitrażu liczy się wiedza i doświadczenie

Polska firma zawarła kontrakt z rosyjską, a ta nie wywiązała się z umowy. Co Polacy powinni wiedzieć o rosyjskim sądownictwie arbitrażowym, aby zmusić nieuczciwego partnera do wykonania umowy?

ANDRZEJ TYNEL: Pięć lat temu obowiązywało jeszcze w Rosji prawo ZSRR, a to, jak wiadomo, nie miało nic wspólnego z gospodarką wolnorynkową. Na jego podstawie, a także moskiewskiej konwencji z 1972 r. o rozstrzyganiu w drodze arbitrażu sporów cywilnoprawnych działały w tym państwie stałe sądy polubowne przy izbach przemysłowo-handlowych (podobnie było w innych państwach bloku socjalistycznego) . Rozstrzygały spory z zakresu międzynarodowego arbitrażu handlowego. Te sądy nadal działają w Rosji, np. Międzynarodowy Handlowy Sąd Arbitrażowy przy Izbie Przemysłowo-Handlowej Federacji Rosyjskiej oraz Morska Komisja Arbitrażowa.

Teraz działają one na podstawie innych przepisów, a mianowicie ustawy o międzynarodowym arbitrażu handlowym, wzorowanej na prawie modelowym Komisji Międzynarodowego Prawa Handlowego ONZ (UNCITRAL) . Prawo modelowe może przyjąć każde państwo, wtedy staje się ono jego wewnętrznymi przepisami. W Polsce stworzono projekt takiej ustawy,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1670

Spis treści
Zamów abonament