Kwartał nowego porządku
REFORMA
"Mizerne", "na przeżycie", "na przetrwanie" -- tak samorządowcy z powiatów i województw określają tegoroczne budżety
Kwartał nowego porządku
Brakuje pieniędzy, zwłaszcza na kulturę, oświatę, zdrowie i na utrzymanie urzędów. By o płacić pracowników, samorządy -- czego nie kryją -- będą sięgały między innymi po to, co pierwotnie miało pójść na drogi. Częste są głosy, że stworzony dla powiatów i województw (w obecnym kształcie na dwa lata) system finansowy daje im tylko fikcję samodzielności.
Sondaże pokazują jednak, że o ile dla zdecydowanej większości Polaków sukces reformy ochrony zdrowia stoi pod znakiem zapytania, o tyle reforma administracji budzi więcej nadziei niż obaw. Według badań OBOP z początku marca 47 procent osób wróży jej powodzenie, 38 procent przewiduje porażkę. Oceny prawie się nie zmieniły w porównaniu ze styczniem, mimo że nastroje społeczne w tym czasie wyraźnie się pogorszyły.
-- Ta reforma ma potężnego sprzymierzeńca w samorządowcach. Nawet jeśli narzekają na brak pieniędzy, luki prawne i inne kłopoty, to i tak robią wszystko, by się powiodła -- w taki sposób wiceminister spraw wewnętrznych i administracji odpowiedzialny za wdrażanie reformy Józef Płoskonka tłumaczy względny optymizm społeczeństwa i własną...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta