Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Propagandowa wojna w sieci

13 kwietnia 1999 | Nauka i Technika | PK

KOSOWO

Internet zajmuje miejsce innych źródeł informacji

Propagandowa wojna w sieci

PIOTR KOśCIELNIAK

Podczas II wojny światowej najważniejszym medium przekazującym informacje było radio. Późniejsze konflikty zbrojnerelacjonowała już telewizja, której znaczenia dla np. zakończenia wojny w Wietnamie nie sposób przecenić. Kryzys w Kosowie jest zaś przedstawiany dzięki najnowszemu nośnikowi informacji -- komputerowej sieci Internet.

Internet aż huczy od wszelkiego rodzaju wiadomości z objętych działaniami wojennymi obszarów Kosowa. Informacje pojawiają się na stronach World Wide Web, gdzie prezentowane są opisy i zdjęcia, na listach dyskusyjnych, jak również przesyłane są pocztą e-mail. Działają również internetowe rozgłośnie radiowe, z których część prezentuje repertuar wyłącznie albański. Dzięki swojej dostępności, a jednocześnie ogromnej rzeszy odbiorców, sieć komputerowa stała się idealnym narzędziem propagandowym, wykorzystywanym chętnie przez wszystkich uczestników konfliktu. "Internet staje się częścią pola bitwy" -- skomentował to Richard Dinnick z "Internet Magazine".

Z wykorzystywanego dziś przez wszystkich Internetu można się zaś sporo dowiedzieć o przyczynach i przebiegu wojny. O działaniach Serbów można przeczytać na oficjalnych...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1670

Spis treści
Zamów abonament